Rozhovor pro BYZMAG o Světě a soutěži AR

Když si do vyhledávače zadáte pojem sekretář, vyjede vám následující vysvětlení: úředník, funkcionář, pověřený pracovník vyřizující nějakou důležitou administrativní agendu. Je to velmi významná funkce, napadne vás. Když se ale řekne sekretářka, často lidem na mysl, namísto vážené funkcionářky či tajemnice, přijde spíše taková holka pro všechno. Přitom pojem sekretářka pochází z anglického slova „secret“ jako tajemství. Proč je často v České republice na asistentky takto nahlíženo? Nejen na toto vám odpoví Kristýna Stoklásková, která se snaží podobné mýty vyvrátit a dát funkci asistentky takový význam, jaký si zaslouží.

Jaký je rozdíl mezi asistentkou v malé, střední a velké firmě? Jaký je naopak rozdíl mezi českými asistentkami a těmi v zahraničí?

Rozdíl mezi českými asistentkami a těmi v zahraničí. V zahraničí jsem pracovala necelý rok a to jsem dělala podomní prodej (prodej učebnic pro děti dům od domu), a nepřišla jsem do styku s nikým z kanceláře. Takže nevím. Ale v roce 2018 jedu na „Executive Assistants´ Summit“ odkud přivezu nejen svou novou certifikaci, ale i nové poznatky a kurzy, takže vám to určitě ráda sdělím.

Jistě vám neunikl pojem Průmysl 4.0, v němž jde o to, že během přibližně 15 let by měly řadu lidských pozic nahradit stroje a technika. Jistě se toto určitým způsobem dotkne i pozic asistentek. Buď někdo usoudí, že asistentka není již třeba, nebo některým asistentkám právě tato revoluce usnadní jejich práci. Jak se na tuto problematiku díváte vy? Co dělá asistentku nenahraditelnou? Jaký druh asistentek může být Průmyslem 4.0 naopak tím ohroženým?

Máte velmi zajímavé otázky, musím říci. Ohrožený druh asistentek je ten, které jsou bez proaktivity, bez kreativity a dělají ty automatické věci, které může nahradit robot – vaření kávy a tisknutí/skenování papírů, obsluha návštěv, recepce a vítání klientů. Pak jsou ty asistentky, které se starají o šéfa komplexně, mají nadhled, vidí za roh, předvídají a usnadňují mu život. Jsou prostě se šéfem/šéfkou synchronní. Ty jsou nenahraditelné a těm takový robot tu automatickou práci usnadní, takže ho uvítáme, věřím tomu. …

Celý rozhovor >>ZDE<<