Kurz Nenahraditelná asistentka 25. 04. 2024

Syndrom vyhoření, (po)znáte ho?

 Syndrom vyhoření, (po)znáte ho?

Rovnováha mezi prací a osobním volným časem může být velmi křehká a balancovat na hraně je možné někdy až do chvíle, kdy jakákoliv dělící čára zmizí. Pak může přijít syndrom vyhoření a to není nic příjemného – je to fyzický nebo mentální kolaps, který si můžete přivodit, pokud příliš pracujete a jste neustále ve stresu. Zotavit se z vyhoření také není jen tak.

Jak poznat, že se k tomuto stavu blížíte? A jak se mu vyhnout?

1. Nedostatek motivace

V práci se necítíte odhodlaní, nemáte sílu se posouvat dál, plnit běžné úkoly. Nemůžete se soustředit a neustále ztrácíte pozornost.

2. Nekonečný stres

Máte pocit neustálého tlaku a cítíte úzkost a nervozitu. To vše ruku v ruce s doprovodnými fyzickými příznaky, jako je stažený žaludek, bolesti hlavy, špatně spíte. V tělě vám neustále koluje adrenalin

3. Nedostatečný spánek

Ať již v důsledku toho, že se vám nedaří usnout nebo proto, že nestíháte pro velké množství práce chodit spát včas. Ať tak, či tak – velmi riskujete, všichni víme, že zdravý spánek má trvat 7-8 hodin.

4. Negativní přístup

Cítíte se nedocenění, jste útoční a často se hádáte.  Máte pocit jakési záště a odstrčenosti. Pozorujete na sobě, že jste negativní a cyničtí. Neuděláte si vlastně čas ani na to, abyste zavolali svým nejbližším či je navštívili.

5. Nedostatek energie a pocit vyčerpání

Jste unavení. Nejen fyzicky, ale i emočně. Ke konci dne jste totálně vyčerpaní, bez špetky energie pro jakoukoliv fyzickou aktivitu nebo to, abyste s přáteli vyrazili na večeři. Místo toho chcete co nejrychleji zapadnout na gauč před televizi nebo do postele.

6. Na vám nezbývá dostatek času

Cítíte se pod obrovským tlakem, nemáte šanci stihnout všechno, co jste si na daný den naplánovali.

7. Neustálé výčitky a sebekritika

Kritický hlas ve vaší hlavě vás neustále hlasitě vybízí k vyššímu pracovnímu nasazení a bez ohledu na to, kolik toho uděláte, nikdy toho není dost. Naopak neslyšíte žádný sebesoucitný hlas, který by ten kritický vyvážil, nedokážete se ocenit. Nejste schopni sami pro sebe zpomalit a dopřát si odpočinek.

8. Pracujete bez přestávky

Kdy jste měli naposledy dovolenou? A co pauza během dne? Není v lidských silách pracovat bez malého odpočinku a občerstvení během dne. je nutné se regenerovat, ať už pasivním odpočinkem, ale ještě lépe tím aktivním. Dopřát si pohyb, čerstvý vzduch, vyplavit endorfiny.

Vidíte se v některých bodech? Nebo snad ve všech?

9. Vytvořte seznam priorit, ne pouze seznam úkolů

Každé ráno si vytvořte seznam priorit, často označován jako tzv. HIT ( High Impact Task – úkoly s vysokým dopadem). Ano, určitě bychom všichni chtěli každý den splnit všechny položky na svém seznamu úkolů, ale vězte, že to není realistické. Stanovte si cíl, že splníte tři nejdůležitější úkoly – zbytek berte jako bonus.

10. Představujte si svůj úspěch

Jedna známá studie o hráčích basketbalu ukázala, že jedna hodina snění o tom, čeho byste mohli dosáhnout, je srovnatelná se sedmi hodinami fyzické aktivity. Propojení mysli a těla má neuvěřitelnou moc. Pokud máte nějaký cíl, například „získat sto zákazníků pro váš nový produkt“, musíte být schopni vidět tento cíl, jako kdybyste ho již dosáhli. Co při tom cítíte? Jaké obrazy pro vás tento cíl reprezentují? Soustřeďte se na ně, navoďte si daný pocit a připomínejte si to vše. Zkuste strávit 3 minuty každý den představováním a uvidíte, že úspěch přijde.

11. Delegujte, spolupracujte, sdílejte

Jakmile budete mít jasný přehled o vašich prioritách, zvažte, co můžete delegovat. Všichni opravdu úspěšní lidé mají svůj tým a delegování či outsourcing označují za svoje techniky vedoucí k  úspěchu. Najděte si ten svůj „dream team“ a važte si ho. Dovolte sami sobě získat podporu. Dávání a přijímání podpory by ale mělo být vyvážené. Nedávejte víc, než dostáváte.

12. Nastavte si realistické hranice a naučte se říkat ne

Nebojte se říkat ne všemu, co nemá opravdovou prioritu. Psycholožka Lauren Hazzouri vysvětluje: „Abyste se dokázali soustředit na sebe, svou práci a zároveň třeba i na svou rodinu, je nezbytné nastavit si hranice se všemi ostatními. Takže můj tip je jasně si definovat, co pracuje pro vás a co proti vám. Pokud si nenastavíte tyto mechanismy, ztratíte kontrolu nad tím, kdo doopravdy jste a stáváte se tím, kým vás chtějí mít ostatní…a to vede vždy k nerovnováze a velkému tlaku.“

Na cestě k úspěchu bez obětování sebe sama je skutečně třeba nastavit si nějaké hranice. Proto se naučte ostatním říkat ne a vytvořte si tak prostor pro své vlastní potřeby.

Například těmito metodami se můžete syndromu vyhoření úspěšně vyhýbat. Pokud však chcete být ještě úspěšnější, najděte si pro ně parťáka. Svěřte se mu, co na sobě chcete zlepšit, a popište mu vaše konkrétní cíle. Váš parťák vás pak k těmto cílům bude vést a bude kontrolovat, zda je dodržujete. Jeho podpora vám také usnadní vaši cestu k vnitřní pohodě.

Když už si určíte, co potřebujete, nezapomeňte dotáhnout své plány do konce a nahraďte otázku „Co?“ za otázku „Kdy?“. Např.: „Dovolenou si zarezervuji příští pondělí ve 14:00.“ Vytyčit si konkrétní cíle je jedna z nejlepších cest ke změně. Hodně štěstí!

Autor: Vanessa Loder a Iva Pawling
Volný překlad: Zita Hájková
Kristýna Stoklásková
Jak Kristýna s oblibou říká, její obor jsou asistentky a online svět. Od roku 2016 má svůj vlastní projekt Šéfův svět a v roce 2024 vznikl další její projekt Marketingový svět, agentura 10 freelancerů, kteří umějí dýchat za vaše firmy.