Kurz Nenahraditelná asistentka 25. 04. 2024

11 otázek na absolventku LIGS University a čerstvou majitelku titulu MBA Pavlínu Malou

19.2. 2022Lucie Maxová506x

Na přelomu let 2021 a 2022 získala Pavlína Malá titul MBA neboli Master of Business Administration. Jak to probíhalo? Co vše musela splnit? A co by vzkázala ženám, které o studiu MBA uvažují?

Soutěž Asistentka roku jako odrazový můstek

Už od roku 2017 je možné se účastnit soutěže Asistentkaroku.cz, která vyhlašuje nejlepší asistentky a asistenty z celé České republiky. Vítěze zahřeje u srdce nejen dobrý pocit z dobře odvedené práce, ale také ceny v hodnotě 550 000 Kč, které mimo jiné zahrnují studium MBA na prestižní škole LIGS University.

Rozhovor s Pavlínou Malou, MBA

Asistent/ka roku

Dobrý den, Pavlíno. Moc Vám gratulujeme k Vašim úspěchům! Účast v soutěži a studium na LIGS University byly jistě výzva. Nicméně Vám určitě výrazně obohatí Váš životopis a profesní život. Jak jste se vůbec k Asistentce roku dostala? Přihlásila jste se sama, nebo Vám účast v soutěži nabídl Váš nadřízený? Co vás motivovalo k tomu se přihlásit?

Dobrý den, děkuji moc za projevené gratulace, vážím si jich.

Do soutěže “Asistentka roku” mě tajně přihlásila moje kolegyně. Když mi tuto skutečnost sdělila s dovětkem „Pavlo, jdeš to tam vyhrát“, byla jsem překvapená, ale i nadšená, že mi tolik věří. Nechtěla jsem ji zklamat, tak jsem se rozhodla to zkusit. Byla to pro mě výzva, a já mám výzvy ráda.
 

V roce 2018 jste byla na druhém místě v ocenění Asistent/ka roku. Čím vším jste si musela projít (účast má několik kol) a jak to nyní zpětně hodnotíte?

Soutěžní cesta do finále trvala půl roku. Po tuto dobu bylo nutné plnit zadané úkoly, bylo žádoucí prokázat odborné kvality, profesní zkušenosti a také jistou dávku kreativity.

Odnesla jsem si životní zkušenost, nadšení, že jsem se skvěle zorganizované soutěže mohla s úspěchem zúčastnit. Díky soutěži jsem vystoupila ze své komfortní zóny, naučila se hodně nových věcí, absolvovala přínosná školení, seznámila se se spoustou šikovných lidí, jenž jsou pro mě motivací a se kterými jsem i nadále v kontaktu. Kdyby byla možnost, šla bych do toho znovu.

Studium MBA

Studium na LIGS University, a tedy možnost získat titul MBA byla jako jedna z výher v soutěži. Těšila jste se, nebo se objevily pochyby, zda to zvládnete?

Pro studium jsem byla od začátku rozhodnutá, ale start jsem nějakou dobu odkládala – měla jsem obavy, zda budu schopna časově zkoordinovat práci, domácnost, rodinu a k tomu i studium. Tedy pochybnosti byly, ale řekla jsem si, že do toho zkusím skočit po hlavě a uvidím … 

MBA se obvykle studuje 2 roky, ale Vám se to povedlo úspěšně ukončit za pouhý rok a půl! Jak se Vám to podařilo? Pravděpodobně bylo také potřeba si velmi efektivně organizovat čas. Musela jste studiu něco podřídit?

Jsem „plánovač“, takže na začátku jsem věděla, že si musím určit plán, podle kterého pojedu. Studium zahrnovalo 12 předmětů. Mým cílem bylo zvládnout jeden předmět za dva měsíce. Nakonec se mi v několika případech podařilo uzavřít souběžně i dva předměty za jeden měsíc. Studiu jsem musela podřídit svůj večerní volný čas, ale nijak mě to neomezovalo. Seminární práce jsem byla schopna psát i v době, kdy jsem trávila dovolenou s rodinou. 

Studium MBA údajně obsahuje 12 předmětů, které to jsou? Který vás bavil nejvíce a se kterým jste naopak bojovala?

Mým studijním oborem byla personalistika. Studium bylo rozděleno do 3 modulů, které dohromady zahrnovaly 12 předmětů:

Základní modul: lidské zdroje, komunikace, marketing, manažerská etiketa a etika, management, finance.

Specializace HR management: plánování a rozvoj lidských zdrojů, získávání a výběr pracovníků.

Volitelný modul: občansko-obchodní právo, pracovní právo, marketingová komunikace a globální marketing.

Nejvíce mě bavily předměty spojené s personální problematikou. Nečekala jsem však, že budu bojovat s marketingem, už proto, že marketing je v menší míře součástí mé práce. Globální marketing mi dal malinko zabrat. 

Jak hodnotíte studium jako celek? Prostředí, pedagogy, způsob výuky…

Studium probíhalo on-line formou – tento způsob studia jsem si vůbec nedovedla představit. Dnes mohu jen doporučit.  Díky e-learningovému systému lze studovat odkudkoliv, termíny prezenčních seminářů si každý student volí dle svých časových možností. Celé studium si můžete rozložit podle toho, jak to vyhovuje vám.

Lektoři byli po celou dobu studia k dispozici. Všichni byli profesionálové ve svých oborech. Mohla jsem s nimi konzultovat vlastní témata seminárních prací, firemní záležitosti z praxe, vyměňovali jsme si i zkušenosti z praxe.