Kurz Nenahraditelná asistentka 25. 04. 2024

3. místo v soutěži Asistentka roku 2018

22.2. 2019Lucie Maxová975x

Rozhovor s Ivetou Marhounovou

výkonnou asistentkou společnosti Partners F.S., a.s. Iveta se umístila na 3. místě v soutěži Asistent/ka roku 2018 ČR, která se slavnostně vyhlašovala 6. února 2019.

Co pro ni soutěž znamenala a co znamenala pro jejího šéfa/šéfku? Co je nejlepší na práci asistentky? Vše se dozvíte, když budete číst dále.

1. Jak dlouho ve vaší kariéře již působíte na pozicích asistentky?

Od roku 2014 jsem byla částečný úvazek na pozici recepční v 5* hotelu, a to přibližně 2 roky. Poté jsem hned začala pracovat pro svého současného šéfa, u kterého jsem dodnes.

2. Jak dlouho pracujete pro současného šéfa? Je to vaše nejdelší spolupráce?

U svého současného šéfa jsem na pozici asistentky od října roku 2016, takže již 2 roky. Je to nejdelší spolupráce ve smyslu „práce na plný úvazek“, předtím byly různé dlouhodobé brigády či různé výpomoci.

3. Co je podle vás hlavní pro to, aby to mezi šéfem a jeho asistentkou klapalo?

Z mého pohledu je velmi důležitá důvěra, aby se na mě šéf mohl spolehnout, ale i naopak, abych i já věděla, že to, na čem se domluvíme, tak opravdu bude. Určitě je také důležitá komunikace a správně nastavené očekávání.

4. Co je podle vás nejlepší a co naopak nejhorší na práci asistentky?

Na mé práci asistentky mě baví plno věcí, ale když bych měla vybrat ty nejlepší, tak to bude práce s lidmi, to, že má práce není jednotvárná a řešení různých situací. Nejhorší věc mě asi nenapadá, jelikož svoji práci miluji 😊.

5. Co vás motivovalo k přihlášení do soutěže Asistent/ka roku ČR 2018?

Mám ráda nové výzvy (i když se jich samozřejmě bojím) a chtěla jsem vystoupit ze své komfortní zóny a dokázat sama sobě, co ve mně je.

6. Měla jste z něčeho před přihlášením do soutěže obavy?

Samozřejmě měla a obavy jsem měla i v průběhu soutěže při plnění různých soutěžních kritérií. Ale když se na to zpětně ohlédnu, tak jsem za to samozřejmě moc vděčná a určitě toho nelituji.

7. Jak soutěž probíhala, přibližte nám podmínky účasti a soutěžní disciplíny…

Nejdříve jsme měly vyplnit svůj vlastní profil, kde jsme popisovaly svůj příběh a kdy byla také reference našeho šéfa. Těmto vytvořeným profilům se mohly dávat hlasy. Dalším kritériem bylo uspořádat charitativní akci a natočit o ní video. Toto video se přidalo na jednotlivé profily a opět se jednotlivým videím mohly dávat hlasy. Jedním z posledních kritérií byl testovací den, kde jsme projevovaly znalosti v oblasti psaní eseje, vystoupení před více lidmi, práce s Excelem, Powerpointem a týmová hra.

8. Vybavíte si, v jak velké konkurenci jste získala umístění na třetím místě?

Myslím si, že konkurence byla velká a umístění „na bedně“ bych přála všem holkám, protože byly všechny naprosto úžasné a zasloužily si to!

9. Proč si myslíte, že jste zrovna vy vyhrála 3. místo?

To asi nejvíce mohou posoudit porotci, každopádně si myslím, že to byla souhra více věcí – mých vlastností, píle, pracovitosti.

10. Co na vaši výhru říkal váš šéf/šéfka?

Byl samozřejmě moc šťastný a moc mi to přál. Říkal, že jsem si to zasloužila a že jsem pro celý náš tým stejně jednička 😊.

11. Co byste poradila asistentkám, které váhají s přihlášením do soutěže Asistentka roku v České republice?

Aby do toho určitě šly! Není čeho se bát, naopak, člověk vystoupí ze své komfortní zóny, dokáže sám sobě, co v něm vlastně je, naučí se plno nových věcí, získá plno zkušeností, pozná plno nových věcí a hlavně, není co ztratit! Takže určitě běžte do toho!

12. Proč by měly české asistentky zkusit štěstí v soutěži?

Jak jsem již psala, myslím, že člověk lépe pozná sám sebe a třeba si uvědomí ještě plno dalších věcí. Zmiňované „štěstí“ je vlastně připravenost a touha překonat sama sebe.

13. Soutěží se v ČR snažíme vybudovat prestiž pozici asistentky. Jak je vnímána asistentská pozice v ČR podle vás?

Myslím, si, že dnes není tato pozice velmi dobře vnímaná, což je velká škoda. Protože když si představím například Elišku Haškovou-Coolidge, která byla asistentkou 5 amerických prezidentů, tak to je pro mě naprostá dáma a vzor, jak by měla asistentka působit a vypadat. Asistentka dělá plno důležitých věcí a rozhodně to není jen vaření kávy. Myslím si, že správná asistentka je pravou rukou svého šéfa a co by šéf dělal, bez jedné ruky?

14. Zajímalo by nás, zda vidíte v práci asistentky dlouhodobou perspektivu a možnost růstu. Kde vlastně můžete být za 10 let? A kde vlastně chcete být?

Růst je možný úplně všude, kde si ho dokážete představit. I v této roli si myslím, že je velký potenciál růstu, jen jde o to, kterým směrem chce daná osoba jít. Já se za 10 let vidím, jako úspěšná žena, která věří sama v sebe a je vzorem pro další ženy a pomáhá jim v jejich růstu.

15. Na závěr nám zkuste říct 3 věci, které by měla mít každá opravdu skvělá asistentka?

Každá asistentka by v sobě měla mít zodpovědnost, být pracovitá, mít potřebu se neustále učit a zdokonalovat, a plno dalších důležitých věcí 😊.

Děkuji za rozhovor,

Iveta