Kurz Nenahraditelná asistentka 25. 04. 2024

Asistentka roku 2019

Rozhovor s Anetou Bernatskou,

asistentkou ředitele Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, která se umístila na 1. místě v soutěži Asistent/ka roku 2019 ČR, která se slavnostně vyhlašovala 27. června 2020.

Jak dlouho ve vaší kariéře již působíte na pozicích asistentky?

Na pozici asistentky působím 14tým rokem.

Jak dlouho pracujete pro současného šéfa? Je to vaše nejdelší spolupráce?

Pro svého současného šéfa pracuji po celou dobu své asistentské kariéry, doprovázím jej na různých pozicích od roku 2007.

Co je podle vás hlavní pro to, aby to mezi šéfem a jeho asistentkou klapalo?

Z mé zkušenosti je to jednoznačně důvěra a otevřená komunikace. Jedno bez druhého by nemohlo fungovat tak, aby byla spolupráce efektivní a funkční.

Co je podle vás nejlepší a co naopak nejhorší na práci asistentky?

Na mé práci je nejlepší určitá volnost a kreativita. Záleží na mně, jak se k jednotlivým úkolům postavím, jak je uchopím. A nejhorší jsou zadání, kdy se musím trefit do šéfovy představy, což je pro mě vždy výzvou.

Co vás motivovalo k přihlášení do soutěže Asistent/ka roku ČR 2019?

S nápadem přihlásit se do soutěže přišel můj šéf, jeho důvěry jsem si vážila, ale účast v soutěži jsem si musela promyslet, protože nejsem soutěžní typ a komfortně se cítím v pozadí. Nakonec rozhodl pocit, že bych si v budoucnu vyčítala, že jsem to nezkusila. Rozhodla zvědavost a chtíč posunout se dál.

Měla jste z něčeho před přihlášením do soutěže obavy?

Největší obavy jsem měla z vystupování před lidmi a také z toho, jak bude mé přihlášení vnímat okolí, ať už se jednalo o rodinu, či kolegy v práci. Dočkala jsem se ale velké podpory, čehož si nesmírně vážím.

Jak soutěž probíhala, přibližte nám podmínky účasti a soutěžní disciplíny…

Soutěž začala už na podzim roku 2019. Prvním kritériem bylo přihlásit se do soutěže. Vyplnit sebehodnocení pro přínos ve firmě, pohled svého šéfa a osobní příběh. Dále následovala organizace dobročinné akce a natočení videa z této akce, poté skypový rozhovor s porotou. Po delší pauze, s ohledem na koronavirovou pandemii, přišel na řadu testovací den v Praze. Na úvod jsme se musely představit, prokázat své znalosti práce na PC, napsání eseje a následovala týmová hra a focení. Testovací den proběhl ve velmi přátelské atmosféře, dobré náladě a všechny holky jsme si byly oporou i motivací. Určitě jsme se nepotkaly naposledy.

Vybavíte si, v jak velké konkurenci jste se stala „Asistentkou roku?

Na úvod soutěže nás bylo celkem 13 soutěžících. Na testovacím dni v Praze jsme se setkaly v pěti. Mé kolegyně jsou rozhodně holky na pravém místě a svou práci dělají srdcem.

Proč si myslíte, že jste zrovna vy vyhrála 1. místo?

To je těžká otázka, na kterou jsem hledala odpověď i u samotné poroty 😊. Za vítězství jsem vděčná svému přístupu nejen k samotné práci, ale i ke svému okolí.

Co na vaši výhru říkal váš šéf?

Mé vítězství okomentoval tak, že nepochyboval ani minutu, že si vítězství zasloužím, že si mám užít všechny ceny a že je na mě pyšný. Jsem si vědoma toho, že bez jeho nápadu bych nebyla tam, kde jsem.

Co byste poradila asistentkám, které váhají s přihlášením do soutěže Asistentka roku v České republice?

Každá si musí najít svou motivaci k účasti v soutěži. Zeptala bych se ji, zda by ji za pár měsíců nemrzelo, že se vzdala bez boje.

Proč by měly české asistentky zkusit štěstí v soutěži?

Jak svou účast v soutěži vnímám já, je to rozhodně o překonání komfortní zóny, díky čemuž jsem o sobě získala spoustu cenných informací. Zkušenosti, které jsem získala mě budou doprovázet po celý život. Stejně tak i nová přátelství. Výhrou jsem získala spoustu vzdělávacích kurzů, které budou podporou pro můj osobnostní růst. A i kdyby vše bylo jinak, jen samotná účast byla pro mě cennou zkušeností.

Soutěží se v ČR snažíme vybudovat prestiž pozici asistentky. Jak je vnímána asistentská pozice v ČR podle vás?

Určitě má stále své rezervy. Náplní asistentky si mnozí stále představují jen o vaření kávy a tisku dokumentů. Proto je skvělé, že tato soutěž dává asistentkám jistou prestiž a snaží se budovat povědomí o tom, jak je tato pozice důležitá. Soutěž nám otevírá dveře pro další osobnostní růst, za což patří pořadatelkám velké dík.

Zajímalo by nás, zda vidíte v práci asistentky dlouhodobou perspektivu a možnost růstu. Kde vlastně můžete být za 10 let? A kde vlastně chcete být?

To záleží, kam budu chtít růst. V tento okamžik nevím. Svou práci mám moc ráda a cítím se v ní jako ryba ve vodě. Je pravda, že za to může i prostředí a kolegové, se kterými spolupracuji. Myslím si, že jsme skvělý tým.  Kde můžu být za 10 let…nechám se překvapit. A kde bych chtěla být? Tam kde se budu cítit užitečná, kde bude mít moje práce smysl.

Na závěr nám zkuste říct 3 věci, které by měla mít každá opravdu skvělá asistentka?

Skvělá asistentka by měla být empatická, loajální a v práci by měla být vždy aktivní.

Děkuji za rozhovor, Aneta

Tagy:
Kristýna Stoklásková
Jak Kristýna s oblibou říká, její obor jsou asistentky a online svět. Od roku 2016 má svůj vlastní projekt Šéfův svět a v roce 2024 vznikl další její projekt Marketingový svět, agentura 10 freelancerů, kteří umějí dýchat za vaše firmy.